Trinitatea

[ Go to bottom  |  Go to latest post  |  Subscribe to this topic  |  Latest posts first ]


admin
Admin

44, male

Posts: 10

Trinitatea

from admin on 10/13/2019 05:02 PM

Biblia ne spune ca Dumnezeu este un Dumnzeu trinitar, care este format din Dumnezeu, Domnul Isus si Duhul Sfant, si totusi sunt toate intr-o persoana si toate trei sunt o singura persoana. Acest lucru este pentru noi oameni foarte greu de inteles, pentru ca asa ceva asemanator nu mai exista in natura. Este ceva unic si deosebit.

Sa Il intelegem pe Dumnezeu

Dumnezeu vrea sa aiba partasie cu noi si sa ii intelegem tainele Lui. De aceea ne- a lasat Biblia, Cuvantul Sau ca sa Il intelegem mai bine. Dar nu oricine citeste Biblie intelege tot ce scrie in ea, pentru ca in ea sunt mult mai multe descoperiri mai bine spus taine, pe care le vom primi, in functie de marimea credintei noastre sau de progresul acesteia. Un credincios mic in credinta primeste mai putine descoperiri, dar cu cat mai mult progreseaza in credinta lui cu atat mai multe descoperiri primeste si le si intelege mai mult. De aceea exista intre crestini atatea pareri diferite in ceea ce priveste Biblia. Nu vorbesc insa de secte, inavaturi false sau invatatori falsi, pentru ca ei duc in eroare cu intentie si ignora multe parti din Biblie ca sa se potrivesca teoriilor lor. Ma refer la la faptul ca, unuia cu o credinta mai mica, Dumnezeu nu il poate impovara cu descoperiri, pentru ca ori ar innebuni sau ar cadea din credinta, pentu ca primeste prea multe informatii deodata pe care nu le poate prelucra. Si astfel, Dumnezeu ne da descoperiri dupa masura credintei noastre. In afara de acest lucru, un credincios mai mic in credinta care nu vrea, nu creste, nu poate fi rasplatit cu asemenea descoperiri. Harnicia e si ea rasplatita de Dumnezeu. Cine creste in credinta, este rasplatit cu revelatii, descoperiri. Asa este si cu intelegerea persoanei Lui Dumnezeu. Nu vreau sa spun ca eu am o credinta deosebit de mare, dar asa de mare incat Dumnezeu a vrut sa imi descopere aceste taine ca si alte descoperiri pe care le-am scris in diferitele studii biblice aici, pentru ca si alti crestini sa fie ziditi in credinta lor si credinta lor sa fie intarita.
Se poate ca multi care citesc aceste studii nu inteleg ce am scris sau nu vor sa creada sau sa primeasca ceea ce e scris. Acest lucru e legat din nou de descoperirile de care are nevoie de la Dumnezeu ca sa poata intelege, caci Dumnezeu ne deschide ochii la toti pentru anumite descoperiri. Adesea mi s-a intamplat ca, in credinta am avut afirmatii care erau usor de inteles si in Biblie erau descrise simplu, dar unii crestini nu le puteau intelege pentru ca nu erau pregatiti ci isi stateau singuri in drum si mai tarziu cand au avut mai multa experienta in credinta si au crescut in credinta tot au inteles acele descoperiri si au putut crede. Dar, credinta lor nu era asa de mare ca sa isi recunoasca greseala, pentru ca inca era multa mandrie in ei. Pentru ca, ei spun ca sunt mai inaintati in credinta ca si mine si e pentru ei rusinos daca unul mai tanar ca mine incearca sa ii invete ceva. Este din pacate asa pentru ca au crescut prea incet in credinta lorsi altii sunt mai inflacarati ca ei in credinta si ii depasesc.
Pentru cei care nu imi inteleg descoperirile, aceastea sunt ca si invataturi false si le resping. Intrebarea e insa cum se poate cunoaste daca afirmatiile mele sunt o invatatura straina sau daca e credinta lor prea mica. Raspunsul e simplu insa e nevoie de mult timp si munca : daca afirmatia e dovedita prin Biblie si nu se contrazice cu ea, atunci e adevarat. Daca se contrazice cu Biblia atunci e o invatatura gresita. Dar ca sa putem deosebi intre adevar si o invatatura gresita trebuie sa fi citit cel putin o data Biblia complet ca sa putem sti macar ce spune aceasta si ce nu spune.Cu cat mai des o citim, cu atat mai mult invatam si acceptam fara sa ne impotrivim si fara sa cautam scuze si astfel putem creste in credinta. Fara ca cineva sa citeasca Biblia nu poate creste in credinta pentru ca lipsesc descoperirile pe care le primesc in timpul citirii.
Daca citim Biblia nu primim toate descoperirile deodata. Se poate ca dupa ce ce citim de 3 sau 4 ori prim o descoperire din acel text citit si apoi observam ca oricat de des am citit acel text nu am luat in seama sau poate am trecut peste acea parte si dintr-o data avem o descoperire foarte importanta cu toate ca este numai un mic text pomenit pe langa, care nu are de a face cu textul initial.

Stim ca prin relatiile cu alti oameni ii putem cunoaste mai bine cu cat petrecem mai mult timp cu acestia. Cu cat petrecem mai mult timp cu studiul biblic cu atat mai mult invatam despre Dumnezeu.
De aceea acest studiu trebuie sa fie un mod de a va imagina cum mi s-a descoperit Dumnezeu, nu prin viziuni, minuni sau profetii sau alte lucrurui spectaculare, pe care crestinii de azi vor sa le aiba cu toate ca acestea sunt invataturi gresite, pentru ca minunile si semnele au incetat odata cu apostolii. Acest lucru il puteti citi in studiul biblic "Penticostalii, carismaticii si vorbirea in limbi".
Descoperirile mele sunt sigur din Biblie si arat cu textele din Biblie ca sa poata fi totul argumentat si dovedit, si fiecare poate hotarai daca este de acord sau nu.

Fiinta lui Dumnezeu

La inceput Dumnezeu era singur si nu depindea de timp si spatiu asa cum il cunoastem noi oamenii. El e alcatuit dintr- o materie pe care noi oamenii nu o putem simti, vedea sau auzi sau sa o putem masura. Eu numesc aceasta materie, materia lui Dumnezeu. Materii care nu se pot vedea pot fi si curentul electric, undele radio, unde sonore sau raze röntgen pe care nu le putem vedea, dar le putem auzi sau le putem masura. Dar exista o materie care nu se poate vedea si masura si eu numesc aceasta materie, materia lui Dumnezeu. Din aceaasta materie a lui Dumnezeu se pot face mai multe feluri de materie care se pot vedea si care nu, car se epot auzi si care se pot masura sau nu. Deci putem vedea ca exista creaturi care sunt create din aceasta materie pe care nu o putem vedea, auzi sau masura, pentru ca noi traim in altfel de materie, si nu putem altceva sa intelegem . Aceste creaturi sunt Dumnezeu, Domnul Isus, ingerii, demonii. Mai mult despre ei mai jos.
Toate tipurile de materie sunt o parte din Dumnezeu si Dumnezeu e totul ceea ce vedem si nu.

1 Corinteni 15, 28:

pentru ca Dumnezeu SA FIE TOTUL IN TOTI.

Ieremia 23, 24:

24. Poate cineva sa stea intr-un loc ascuns fara sa-l vad Eu? - zice Domnul. Nu UMPLU EU CERURILE SI PAMANTUL? - zice Domnul.

Asa cum un om este alacatuit din trup, duh si suflet, asa are si Dumnezeu un trup si un Duh. Corpul lui este tot ceea ce vedem si ce nu vedem, si Universul si intreaga lumea nevazuta a lui Dumnezeu si a ingerilor. Fiecare atom sau electron in Univers e o parte din El . De aceea poate ca sa simta fiecare miscare si de aceea ii dau ascultare toate lucrurile si orice materie. De aceea poate face El minuni pe care noi oamenii nu le putem face. El isi poate schimba fiinta cum vrea El. De aceea a putut crea totul prin Domnul Isus si de aceea stie ce se intampla tot pe pamant si de aceea ne poate citi gandurile si poate sti ce simtim, si de aceea poate fi peste tot in acelasi timp. Acest lucru e usor de inteles daca comparam aceasta cu trupul omenesc. Asa cum orice celula in corpul uman asculta de el, si corpul uman este dirijat de ratiune, asa asculta si orice atom de Dumnezeu si el poate schimba lumea cum vrea El.

Dumnezeu este in toate si El spune despre El insusi ca este in totul.
Exod 3, 14

14. Dumnezeu a zis lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt." Si a adaugat: "Vei raspunde copiilor lui Israel astfel: "Cel ce Se numeste "Eu sunt", m-a trimis la voi."

Psalmul 139, 1-10:

1. (Catre mai marele cantaretilor. Un psalm al lui David.) Doamne, Tu ma cercetezi de aproape si ma cunosti,
2. stii cand stau jos si cand ma scol, si de departe imi patrunzi gandul.
3. Stii cand umblu si cand ma culc, si cunosti toate caile mele.
4. Caci nu-mi ajunge cuvantul pe limba, si Tu, Doamne, il si cunosti in totul.
5. Tu ma inconjori pe dinapoi si pe dinainte si-Ti pui mana peste mine.
6. O stiinta atat de minunata este mai presus de puterile mele: este prea inalta ca s-o pot prinde.
7. Unde ma voi duce departe de Duhul Tau si unde voi fugi departe de fata Ta?
8. Daca ma voi sui in cer, Tu esti acolo; daca ma voi culca in Locuinta mortilor, iata-Te si acolo;
9. daca voi lua aripile zorilor si ma voi duce sa locuiesc la marginea marii,
10. si acolo mana Ta ma va calauzi, si dreapta Ta ma va apuca.

Dumnezeu deci este peste tot, vede tot si cunoaste totul.

Duhul lui Dumnzeu - Duhul Sfant

Dumnezeu nu e alcatuit numai din materia lui Dumnezeu ci are si un Duh, asa cum oamenii sunt alcatuiti din materie de carne si un duh, cu toate ca omul si animalele au un suflet care face posibil viata pe pamant. Dar Dumnzeu nu are nevoie de un suflet pentru ca El nu este legat de pamant. Astfel este materia lui Dumnzeu, prin Duhul Sau, foarte inteligent dirijata si poate crea din propria-i persoana orice, si anume prin faptul ca a transformat acea materie in alt fel de materie. Asa a fost posibil sa creeze tot ceea ce e vizibil pentru noi azi. Asa cum oamneii construiesc mobila dintr-un pom, sau din petrol plastic, asa poate transforma si Dumnezeu materia. Sau cum corpul uman poate transforma hrana in celule,tesuturi, organe si oase, sau cum plantele pot transforma apa in lemn sau frunze, asa poate si Dumnezeu sa isi transforme corpul cum vrea El prin duhul Lui.

Ioan 14,16-17:

16. Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mangaietor, care sa ramana cu voi in veac;
17. si anume Duhul adevarului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru ca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi Il cunoasteti, caci ramane cu voi si va fi in voi.

Ioan 15, 26:

26. Dar Mangaietorul, adica Duhul Sfant, pe care-L va trimite Tatal in Numele Meu, va va invata toate lucrurile si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.

Dumnezeu are si sentimente cum ar fi iubire sau manie. Dumnezeu insusi e iubire, pentru ca iubirea este o parte din El. Fiecare particica a corpului sau, de Dumnezeu materie, il asculta- de Duhul Sau- asa cum asculta corpul uman de duhul sau, care e dirijat de creier.
Dumnezeu simte orice miscare ale particulelor din materia Sa asa cum simte omul durere prin nervi. Asa vede El tot, cum scrie in Apocalipsa 4, 6+8:

6. In fata scaunului de domnie mai este un fel de mare de sticla, asemenea cristalului. In mijlocul scaunului de domnie si imprejurul scaunului de domnie stau patru fapturi vii, pline cu ochi pe dinainte si pe dinapoi.

8. Fiecare din aceste patru fapturi vii avea cate sase aripi si erau pline cu ochi de jur imprejur si pe dinauntru. Zi si noapte ziceau fara incetare: "Sfant, sfant, sfant este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!"

Dumnezeu le-a spus oamenilor sa nu isi faca un chip sau statuie a Lui, pentru ca nici un om nu l-a vazut vreodata pe Dumenezeu, si nici nu il va vedea, atata timp cat traieste pentru ca raul, adica diavolul locuieste in fiecare om si El nu poate fi acolo unde exista si diavolul. Numai dupa moarte, duhul omului va fi liber de corpul omenesc si se poate duce la Dumnezeu, daca acea persoana s-a intors la El in timpul vietii sale. Oamenii nu au voie sa isi faca o statuie cu Dumnezeu pentru ca El este duh si o statuie nu se poate forma daca e duh. Dumnezeu nu vrea sa locuiasca intr-o materie moarta, ci vrea sa aiba contact, paratasie cu fiinte vii, fiindca de asta ne-a creat El.

Exod 20,3-4:

3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.

Trei tipuri de ceruri duhovnicesti

Nivelul lui Dumnezeu este al treilea cer, al doilea cer este nivelul Domnului Isus si primul cer este nivelul ingerilor. Pentru ca Dumnezeu l-a creat mai intai pe Domnul Isus, apoi a creat Isus ingerii si apoi lumea noastra asa cum vom vedea mai jos.

2 Corinteni 12, 2:

2. Cunosc un om in Hristos, care, acum paisprezece ani, a fost rapit pana in al treilea cer (daca a fost in trup, nu stiu; daca a fost fara trup, nu stiu: Dumnezeu stie).

Aici nu e vorba de cerul vizibil si de Univers, pentru ca e vorba de rapire. Deci se poate sa fii rapit in cele 3 ceruri.
Dupa ce un crestin moare, faptele lui vor fi incercate prin foc si apoi se va hotari ce rasplata va primi duhul omului, adica in care cer se va duce.

1 Corinteni 3, 11-15:

11. Caci nimeni nu poate pune o alta temelie decat cea care a fost pusa si care este Isus Hristos.
12. Iar daca cladeste cineva pe aceasta temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fan, trestie,
13. lucrarea fiecaruia va fi data pe fata: ziua Domnului o va face cunoscut, caci se va descoperi in foc. Si focul va dovedi cum este lucrarea fiecaruia.
14. Daca lucrarea zidita de cineva pe temelia aceea ramane in picioare, el va primi o rasplata.
15. Daca lucrarea lui va fi arsa, isi va pierde rasplata. Cat despre el, va fi mantuit, dar ca prin foc.

Dumnezeu il creeaza pe Isus

Dumnezeu l-a creat pe Isus din propria-i vointa ca prima creatie a Lui, mai bine zis L-a activat ca sa aiba partasie si cu celelalte creaturi care au o vointa proprie. Unii vor avea sigur o problema cu expresia "creat", faptul ca Domnul Isus a fost creat, se poate spune si activat, pentru ca Domnul Isus era dintotdeauna la Dumnezeu, dar dupa ce Dumnezeu a luat fiinta din Dumnezeu asa cum voi explica mai jos.
Scrie ca Dumnezeu L-a creat pe Domnul Isus, insa ca si om prin Maria. Aici nu e vorba de creatia de la inceput. Aceasta deosebire trebuie inteleasa ca sa se poate sti cum a avut un inceput totul.
Dar nu este important sa ne certam pentru o expresie.Important e ca Domnul Isus a avut un inceput candva, la Dumnezeu si asta dupa Dumnezeu, pentru ca Isus este Fiul Lui si nu ii este echivalent. Pentru ca El este intai nascutul din toate creaturile, atunci El este si Fiul lui Dumnezeu. Daca vrem suntem si noi, indirect fii ai lui Dumnezeu, pentru ca Isus era Dumnezeu de la aparitia Lui si pentru ca El a creat toate celelalte lucruri. De aceea sunt numiti si ingerii fii ai lui Dumnezeu.

Isus ca voce/cuvant al lui Dumnezeu

Apocalipsa 4,11:

11. "Vrednic esti Doamne si Dumnezeul nostru, sa primesti slava, cinstea si puterea, caci Tu ai facut toate lucrurile si prin voia Ta stau in fiinta si au fost facute!"

Ca sa se poata intelege cum a luat fiinta Domnul Issus, trebuie sa compar corpul lui Dumnezeu cu cel uman. Inainte sa se nasca un bebelus, are deja acesta o voce dar nu a vorbit inca in pantecele mamei lui. Dar vocea exista deja. Dupa ce e nascut bebelusul isi da drumul la voce. Si la Dumnezeu e tot asa. Dumnezeu a avut de la inceput aceasta voce si candva a inceput sa se foloseasca de acea voce si sa vorbeasca. Inainte exista vocea, dar nu era folosita, era inactiva, inactiva in ceea ce priveste creatia si ingerii. Cum era activa aceasta voce inainte de ingeri si creatie nu stim. Numai dupa ce a inceput Dumnezeu sa vorbeasca este Isus activ, ca si creator si domnitor al propriei Lui creatii(lumea ingerilor si lumea noastra vizibila). Asa a avut Dumnezeu din materia lui proprie, din materia lui de Dumnezeu( vocea Lui) o creatie care e independenta si care actioneaza singura si gandeste singura, o creatie pe care Dumnezeu o numeste Cuvantul Lui, cu toate ca la oameni un cuvant rostit este numai un sunet, sau voce. Dar Dumnezeu nu trezuie sa vorbeasca cu gura pentru a comunica. Acest lucru o pot face numai oamenii, cu toate ca la oameni exista mai multe moduri de a comunica de exemplu, limbajul prin semne, prin unde radio, scrisul, desenatul etc..Deci Domnul Isus este o materie comunicationala a lui Dumnezeu.

Ioan 1, 1-5:

1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

Dumnezeu ii da Cuvantului, Vocii. un Duh cu inteligenta inzestrat,o vointa proprie si sentimente. El a numit aceasta creatie Fiu, Cel dintai nascut si Cuvantul Sau pentru ca era primul din ce a creat El, era de nedespartit de Dumnezeu, legat de El ca si vocea unui om. El i-a dat si un nume, Isus, care apare numai in Noul testament prima data. De fiecare data cand Dumnezeu a vorbit, a vorbit prin vocea Sa, prin Domnul Isus.

Proverebe 8,22-23:

22. Domnul m-a facut cea dintai dintre lucrarile Lui, inaintea celor mai vechi lucrari ale Lui.
23. Eu am fost asezata din vesnicie, inainte de orice inceput, inainte de a fi pamantul.

In Ioan 1, 1-5 am vazut ca Domnul Isus este Cuvantul lui Dumnezeu. Altfel o putem numi si "vocea Lui Dumnezeu" asa ca si in gradina Eden:

Geneza 3,8:

8. Atunci au auzit glasul Domnului Dumnezeu care umbla prin gradina in racoarea zilei: si omul si nevasta lui s-au ascuns de fata Domnului Dumnezeu printre pomii din gradina.

Acest text confirma Ioan1,1-5 si proverbe 8,22-23. Trebuie sa fim atenti la modul de exprimare si la gramatica: au auzit glasul Domnului Dumnezeu care umbla prin gradina.
Vocea lui Dumnezeu care umbla prin gradina, deci o persoana care putea merge, nu e vorba de un lucru ci de o persoana. Astfel, in gradina Edenului era Isus. O voce, deci nu poate umbla( in germana scrie "der", adica "el", cineva) ci numai o persoana.

Isus a fost numit "Cuvantul Domnului" sau "suflarea gurii Lui":

Psalmul 33,6:

6. Cerurile au fost facute prin cuvantul Domnului, si toata ostirea lor prin suflarea gurii Lui.

Corpul Domnului Isus ca parte a materiei

Tot ceea ce vedem, adica creatia, Universul este si pentru Domnul Isus un corp, asa cum si noi oamenii avem un trup dintr-o materie vizibila. Asa cum Dumnezeu are un corp si un Duh, asa are si Domnul Isus un corp si un Duh si asa avem si noi un trup si un duh. Domnul Isus si-a schimbat corpul la comanda lui Dumnezeu, asa cum a vrut El. Astfel, din materie ce nu se poate vedea a fost creat Universul si tot ce exista.

Romani 11,36:

36. Din El, prin El si pentru El sunt toate lucrurile. A Lui sa fie slava in veci! Amin.

Ieremia 23, 24:

24. Poate cineva sa stea intr-un loc ascuns fara sa-l vad Eu? - zice Domnul. Nu umplu Eu cerurile si pamantul? - zice Domnul.

Nu spun ca Domnul Isus este alcatuit numai din Univers, dar cel putin o parte din el. Daca Univresul e alcatuit din Domnul Isus atunci cu cat mai mare trebuie sa fie Dumnezeu? Dar pentru ca noi oamenii suntem limitati in aceasta lume si suntem prinsi in aceasta lume, putem numai sa gandim intr-o masura. Dar la Dumnezeu nu exista limite, ci mai mult decat vedem sau intelegem noi.

1 Imparati 8,27 si 2 Cronici 2,6 :

27. Dar ce! Va locui oare cu adevarat Dumnezeu pe pamant? Iata ca cerurile si cerurile cerurilor nu pot sa Te cuprinda: cu cat mai putin Casa aceasta pe care Ti-am zidit-o eu!

Noi oamenii nu ne putem inchipui ca un corp poate fi asa de mare cu mult mai mare decat Universul. Noi gandim asa mic, in masura mica, pentru ca vrem sa il avem pe Dumnezeu in mintea noastra mic si sa il inghesuim in lumea noastra mica. Dar daca acceptam ca intreg Universul este trupul lui Dumnezeu, respectiv si al lui Isus, atunci vom realiza cat de mici si neinsemnati suntem noi, iar noi suntem numai o parte din corpul Lui vizibil. Daca mutam aceasta marime imensa a lui Dumnezeu in zona duhovniceasca, atunci trebuie sa avem un respect foarte mare fata de El, atunci nu vom mai avea curajul sa punem ceva din Biblie la indoiala sau a gandim ca noi stim mai bine decat ce ne spune Cuvantul lui Dumnezeu. Asa intelegem respectul care trebuie sa il avem fata de Dumnezeu.

Isus ca mesager/vocea lui Dumnezeu sub forma unui inger

In Vechiul Testament, Domnul Isus a fost numit si Dumnezeu sau "Ingerul Domnului" cand lua forma unui om sau de inger. Nu ar fi putut fi Dumnezeu direct sa se arate oamenilor, pentru ca oamenii ar fi murit pe loc daca L-ar fi vazut pe El. Nici un inager nu ar fi putut fi pentru ca acel "Inger al Domnului" spunea de fiecare data ca era Dumnzeu sau Domnul.

Geneza 16, 7-14:

7. Ingerul Domnului a gasit-o langa un izvor de apa in pustiu, si anume langa izvorul care este pe drumul ce duce la Sur.
8. El a zis: "Agar, roaba Saraiei, de unde vii si unde te duci?" Ea a raspuns: "Fug de stapana mea, Sarai."
9. Ingerul Domnului i-a zis: "Intoarce-te la stapana ta si supune-te sub mana ei."
10. Ingerul Domnului i-a zis: "Iti voi inmulti foarte mult samanta, si ea va fi atat de multa la numar ca nu va putea fi numarata."
11. Ingerul Domnului i-a zis: "Iata, acum esti insarcinata si vei naste un fiu caruia ii vei pune numele Ismael; caci Domnul a auzit mahnirea ta.
12. El va fi ca un magar salbatic printre oameni; mana lui va fi impotriva tuturor oamenilor, si mana tuturor oamenilor va fi impotriva lui; si va locui in fata tuturor fratilor lui."
13. Ea a numit Numele Domnului care-i vorbise: "Tu esti Dumnezeu care ma vede!" caci a zis ea: "Cu adevarat, am vazut aici spatele Celui ce m-a vazut!"
14. De aceea fantana aceea s-a numit "Fantana Celui Viu care ma vede"; ea este intre Cades si Bared.

Geneza 18,1-18:

1. Domnul i S-a aratat la stejarii lui Mamre, pe cand Avraam sedea la usa cortului, in timpul zadufului zilei.
2. Avraam a ridicat ochii si s-a uitat: si iata ca trei barbati stateau in picioare langa el. Cand i-a vazut, a alergat inaintea lor, de la usa cortului, si s-a plecat pana la pamant.
3. Apoi a zis: "Doamne, daca am capatat trecere in ochii Tai, nu trece, rogu-Te, pe langa robul Tau.
4. Ingaduie sa se aduca putina apa, ca sa vi se spele picioarele; si odihniti-va sub copacul acesta.
5. Am sa ma duc sa iau o bucata de paine, ca sa prindeti la inima, si dupa aceea va veti vedea de drum; caci pentru aceasta treceti pe langa robul vostru." "Fa cum ai zis", i-au raspuns ei.
6. Avraam s-a dus repede in cort la Sara, si a zis: "Ia repede trei masuri de faina alba, framanta si fa turte."
7. Si Avraam a alergat la vite, a luat un vitel tanar si bun si l-a dat unei slugi sa-l gateasca in graba.
8. Apoi a luat unt si lapte, impreuna cu vitelul pe care-l gatise, si l-a pus inaintea lor. El insusi a stat langa ei, sub copac, si le-a slujit pana ce au mancat.
9. Atunci ei i-au zis: "Unde este nevasta ta, Sara?" "Uite-o in cort", a raspuns el.
10. Unul dintre ei a zis: "La anul pe vremea aceasta, ma voi intoarce negresit la tine; si iata ca Sara, nevasta ta, va avea un fiu." Sara asculta la usa cortului, care era inapoia lui.
11. Avraam si Sara erau batrani, inaintati in varsta; si Sarei nu-i mai venea randuiala femeilor.
12. Sara a ras in sine, zicand: "Acum, cand am imbatranit, sa mai am pofte? Domnul meu, barbatul, de asemenea, este batran."
13. Domnul a zis lui Avraam: "Pentru ce a ras Sara, zicand: "Cu adevarat, sa mai pot avea copil, eu, care sunt batrana?"
14. Este oare ceva prea greu pentru Domnul? La anul pe vremea aceasta, Ma voi intoarce la tine, si Sara va avea un fiu."
15. Sara a tagaduit si a zis: "N-am ras!" Caci i-a fost frica. Dar El a zis: "Ba da, ai ras!"
16. Barbatii aceia s-au sculat sa plece si s-au uitat inspre Sodoma. Avraam a plecat cu ei, sa-i petreaca.
17. Atunci Domnul a zis: "Sa ascund Eu oare de Avraam ce am sa fac?...
18. Caci Avraam va ajunge negresit un neam mare si puternic, si in el vor fi binecuvantate toate neamurile pamantului.

Geneza 22,11-18:

11. Atunci Ingerul Domnului l-a strigat din ceruri si a zis: "Avraame! Avraame!" "Iata-ma!", a raspuns el.
12. Ingerul a zis: "Sa nu pui mana pe baiat si sa nu-i faci nimic; caci stiu acum ca te temi de Dumnezeu, intrucat n-ai crutat pe fiul tau, pe singurul tau fiu, pentru Mine."
13. Avraam a ridicat ochii si a vazut inapoia lui un berbec incurcat cu coarnele intr-un tufis; si Avraam s-a dus de a luat berbecul si l-a adus ca ardere de tot in locul fiului sau.
14. Avraam a pus locului aceluia numele: "Domnul va purta de grija". De aceea se zice si azi: "La muntele unde Domnul va purta de grija".
15. Ingerul Domnului a chemat a doua oara din ceruri pe Avraam
16. si a zis: "Pe Mine insumi jur, zice Domnul: pentru ca ai facut lucrul acesta si n-ai crutat pe fiul tau, pe singurul tau fiu,
17. te voi binecuvanta foarte mult si-ti voi inmulti foarte mult samanta, si anume: ca stelele cerului si ca nisipul de pe tarmul marii; si samanta ta va stapani cetatile vrajmasilor ei.
18. Toate neamurile pamantului vor fi binecuvantate in samanta ta, pentru ca ai ascultat de porunca Mea!"

Geneza 31,11-13:

11. Si Ingerul lui Dumnezeu mi-a zis in vis: "Iacove!" "Iata-ma", am raspuns eu.
12. El a zis: "Ridica ochii si priveste: toti tapii si berbecii care sar pe capre si pe oi sunt baltati, pestriti si seini; caci am vazut tot ce ti-a facut Laban.
13. Eu sunt Dumnezeul din Betel, unde ai uns un stalp de aducere aminte, unde Mi-ai facut o juruinta. Acum, scoala-te, iesi din tara aceasta si intoarce-te in tara ta de nastere."

Geneza 32,24-30:

24. Iacov insa a ramas singur. Atunci un om s-a luptat cu el pana in revarsatul zorilor.
25. Vazand ca nu-l poate birui, omul acesta l-a lovit la incheietura coapsei, asa ca i s-a scrantit incheietura coapsei lui Iacov pe cand se lupta cu el.
26. Omul acela a zis: "Lasa-Ma sa plec, caci se revarsa zorile." Dar Iacov a raspuns: "Nu Te voi lasa sa pleci pana nu ma vei binecuvanta."
27. Omul acela i-a zis: "Cum iti este numele?" "Iacov", a raspuns el.
28. Apoi a zis: "Numele tau nu va mai fi Iacov, ci te vei chema Israel; caci ai luptat cu Dumnezeu si cu oameni si ai fost biruitor."
29. Iacov L-a intrebat: "Spune-mi, Te rog, numele Tau." El a raspuns: "Pentru ce Imi ceri numele?" Si l-a binecuvantat acolo.
30. Iacov a pus locului aceluia numele Peniel; "caci", a zis el, "am vazut pe Dumnezeu fata in fata si totusi am scapat cu viata."

Judecatori 13,3+18:

3. Ingerul Domnului S-a aratat femeii si i-a zis: "Iata ca tu esti stearpa si n-ai copii; dar vei ramane insarcinata si vei naste un fiu.
18. Ingerul Domnului i-a raspuns: "Pentru ce Imi ceri Numele? El este minunat."

Psalmul 34,7:

7. Ingerul Domnului tabaraste in jurul celor ce se tem de El si-i scapa din primejdie.

Asa cum stim din Noul Testament, numai unul poate salva si acesta e Domnul Isus care a murit pentru pacatele tuturor oamenilor si numai El le poate ierta si astfel ii poate salva. Pentru ca nu e vorba de o salvare dintr-o situatie periculoasa ci e vorba de viata vesnica, nu numai de viata pamanteasca.

Dommnul Isus poate crea si El. El nu este asa de puternic ca si Dumnezeu, pentru ca El e numai vocea lui Dumnezeu, deci Cuvantul Lui. De aceea El ramane numai ca si Fiu al lui Dumnezeu, si Dumnezeu ca Tata.
Felul de materie al Cuvantului lui Dumnezeu este alcatuit si El complex si poate crea sau transorma din nou aceasta materie sau diferite materii. In tot ceea ce face, Isus este dirijat de Dumnezeu. El face numai ce ii spune acesta si El il asculta pentru ca e o parte din Dumnezeu. Asa cum vocea noastra scoate anumite tonuri, pentru ca asa vrea duhul nostru, asa face si Isus tot ce spune Tatal.

Deci nu ii ramen nimic ascuns lui Dumnezeu de ceea ce se intampla in materia Lui. Fiecare miscare a atomilor Sai din materia Sa, asa cum oamenii simt si ei totul, de aceea poate Dumnezeu sa vada totul, deci simte totul.

Evrei 4,13:

13. Nicio faptura nu este ascunsa de El, ci totul este gol si descoperit inaintea ochilor Aceluia cu care avem a face.

Un Dumnezeu trinitar

Biblia ne spune ca Dumnezeu este un Dumnezeu trinitar. Omeneste vazand este o contrazicere in ea insasi pentru ca nu e posibil, omeneste ca trei creaturi sa fie in una singura. Dar daca luam in considerare ca Dumnezeu este alcatuit din materia Dumnezeu si un duh care este Duhul Sfant si aceasta materie dirijeaza si contine o alta creatura pe Domnul Isus(Cuvantul , Vocea lui Dumnezeu), si ca si acesta e format tot din materie creata din materia Dumnezeu, si ca are un Duh propriu atunci se poate intelege mai usor. Lui Dumnezeu ii apartine si Duhul Sfant, si astfel Tatal, Fiul si acesta alcatuiesc trinitatea. Pentru ca Dumnezeu a creat totul prin Domnul Isus( ingerii, Universul, oamenii) atunci e si Domnul Isus Domn peste toate acestea si deci si Dumnezeu. Astfel sunt 3: Dumnezeu(din Dumnezeu materie); Duhul Sfant( Duhul lui Dumnezeu) si Isus ( Fiul lui Dumnezeu, Vocea lui Dumnezeu, creator si Domn al creatiei).

Apocalipsa 5,6:

6. Si la mijloc, intre scaunul de domnie si cele patru fapturi vii si intre batrani, am vazut stand in picioare un Miel. Parea junghiat si avea sapte coarne si sapte ochi, care sunt cele sapte Duhuri ale lui Dumnezeu trimise in tot pamantul.

Pamanteste vazand nu poate fi nimic in mijlocul tronului pentru ca acolo sta regele. Dar dupa acest text, trebuie ca mielul sa fie in Acela care sta pe tron, deci Dumnezeu. Asa este mielul adica Domnul Isus in Dumnezeu.

Coloseni 1,15-17:

15. El este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea.
16. PENTRU CA PRIN/IN El au fost facute toate lucrurile care sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute: fie scaune de domnii, fie dregatorii, fie domnii, fie stapaniri. Toate au fost facute PRIN El si pentru El.
17. El este mai inainte de toate lucrurile, SI TOATE SE TIN PRIN/IN EL.

In traducerea germana sunt traduse versetele 16 si 17 in loc de "prin El" "in El", ceea ce e mai aproape de context si sensul acestuia.
In 1 Corinteni 15,28 am citit ca Dumnezeu este in toate si ca totul este in El. Aici scrie exact acelasi lucru despre Domnul Isus si ca El este chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Astfel vede si simte Domnul Isus tot ceea ce vede si simte si Dumnezeu.

Evrei 11,3:

3. Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad.

Aici scrie clar ca tot ce se vede este facut din lucruri nevazute. Deci lumea vazuta de noi, a fost facuta din materie care nu se poate vedea, adica transormata. Din ceva invizibil a devenit ceva vizibil. Acest lucru insemna ca ca tota ceea ce vedem a existat deja, numai ca in alta forma. Asa cum Cuvantul lui Dumnzeeu era intotdeauna cu El, dar candva a devneit Fiul Lui si i s-a dat un duh si deja avea de fapt un duh de la inceput, asa a existat Domnul Isus, la Dumnezeu dintotdeauna chiar daca nu ca o fiinta independenta ,ca si o femeie care ar fi tot timpul insarcinata.

Evrei 1,6-14:

6. Si, cand duce iarasi in lume pe Cel intai nascut, zice: "Toti ingerii lui Dumnezeu sa I se inchine!"
7. Si despre ingeri zice: "Din vanturi face ingeri ai Lui; si dintr-o flacara de foc, slujitori ai Lui";
8. pe cand Fiului I-a zis: "Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate;
9. Tu ai iubit neprihanirea si ai urat nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decat pe tovarasii Tai."
10. Si iarasi: "La inceput, Tu, Doamne, ai intemeiat pamantul; si cerurile sunt lucrarea mainilor Tale.
11. Ele vor pieri, dar Tu ramai; toate se vor invechi ca o haina;
12. le vei face sul ca pe o manta, si vor fi schimbate; dar Tu esti acelasi; si anii Tai nu se vor sfarsi."
13. Si caruia din ingeri i-a zis El vreodata: "Sezi la dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai asternut al picioarelor Tale"?
14. Nu sunt oare toti duhuri slujitoare trimise sa indeplineasca o slujba pentru cei ce vor mosteni mantuirea?

Ioan 1,1-5:

1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

Aceasta materie a lui Dumnezeu, vocea Sa, traieste:

Evrei 4,12:

12. Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.

Moise l-a vazut pe Domnul Isus, mai bine zis duhul Sau intr-un nor, pentruca altfel s-ar fi aratat oamenilor ca si om sau inger.

Exod 34,5:

5. Domnul S-a coborat intr-un nor, a stat acolo langa el si a rostit Numele Domnului.

Deci nu putea sa fie Dumnezeu direct pentruca s-ar fi apropiat prea mult de oamenii pacatosi si pentru ca i s-a aratat lui Moise fara ca acesta sa moara. Mai ales ca scrie ca Domnul a rostit numele Domnului, deci de ce sa rosteasca Dumnezeu propriul nume? Raspunsul e ca Domnul Isus era cel care striga numele Domnului.

Asa va veni si Isus din nou:

Apocalipsa 1,7:

7. Iata ca El vine pe nori. Si orice ochi Il va vedea; si cei ce L-au strapuns. Si toate semintiile pamantului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin.

Sper ca am putut arata clar si concret destul din ce e format Dumnezeu si cum pot fi 3 in 1. Cine nu a inteles si mai are intrebari poate intrebasi ii voi raspunde cu placere.

Reply

« Back to forum